• The Humantra

Artırılmış Gerçeklik nedir ve kullanım alanları nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik üzerine..

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?


Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Artırılmış Gerçeklik üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Artırılmış Gerçeklik için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.


Microsoft’un ürünü olan Hololens ve Meta adlı firmanın AR 2 adlı gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında öne çıkan ürünlerden.


Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?


Pazarlama


Artırılmış Gerçeklik denince akla ilk gelen sektörlerden biri pazarlama. Firmalar, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknolojiyi kullanarak yaptıkları uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve çıkan kampanyalar farklılık yaratıyor. Aşağıdaki videodan da Pizza Hut’ın paket servis hizmeti için oluşturduğu AR uygulamasına göz atabilirsiniz. Bu şekilde marka akılda kalıcılığını arttırıp, vurgulamak istediği hizmete; videonun sonunda yer verdiği linklerle rahatlıkla yönlendirebiliyor.


Emlak


Markaların dışında emlak firmaları da AR teknolojisini sıklıkla kullanabilir. Merak ettiğiniz bir evin camına asılacak olan ilandan, evin tanıtıcı videosunu izleyebilir; videonun sonunda yer verilecek ilan sahibi bilgilerinden de, ev ile ilgilenen kişiye tek tıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde bir dergide gördüğünüz eve de hızlıca ulaşabilirsiniz.


Sinema


Bir billboardda o hafta yeni çıkan filmin fragmanına rastladığınızı düşünün. AR uygulaması sayesinde; billboard’u cihazınızla tanımlayıp, filmin fragmanını cep telefonunuz üzerinden izleyebileceksiniz. Bilet satın almak istiyorsanız da; videonun sonunda çıkan linklerden kolaylıkla seans bilgilerini öğrenip, bilet temin edebileceksiniz. Google Glass için geliştirilmekte olan fragman izleme uygulaması bu teknolojinin bir göstergesi.


Cihaz Kurulumu ve Tamir


Elektronik cihazınızı yeni aldınız ve nasıl kurulacağı konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz. Cihazınızın interaktif kutusu sayesinde, kurulum videosu karşınıza çıkabilir. Böylece artık el kitapçıklarını okumanıza gerek kalmaz. Aynı şekilde bir sıkıntıyla karşılaştığınızda tamir için de servisi çağırmanıza gerek kalmayabilir. İlk etapta siz tamir etmeyi deneyebilirsiniz.


Turizm


Hiç bilmediğiniz bir ülkede geziyorsunuz ve karşınıza tarih kokan bir bina çıktı. Hemen geçmişini öğrenmek istiyorsunuz ama adını bilmiyorsunuz ki, Google üzerinden ararsınız. Hemen burada artırılmış gerçeklik teknolojisi devreye giriyor ve telefonunuz binayı tanıyarak, size hemen tarihini paylaşıyor. İşte turizm alanında kullanılması muhtemel senaryolardan biri…


Dekor


Bomboş bir eve çıkıyorsunuz ve evi nasıl dekore edeceğiniz hakkında ürünleri satın almadan bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. AR teknolojisi ile ürünlerin, evinizde nasıl durduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Hatta IKEA firması 2014 kataloğuna bu teknolojiyi entegre etmişti.


Eğitim


İnteraktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi de bir şekilde bunu sağlıyor. Aşağıdaki videodan dikdörtgenin ve üçgenin alanının artırılmış gerçeklik teknolojisiyle nasıl öğrenebileceğini görebilirsiniz.


Alışveriş


Bir kıyafet almayı düşünüyorsunuz ama üzerinizde nasıl duracağı konusunda hiçbir fikriniz yok. İşte burada artırılmış gerçeklik uygulamarı devreye giriyor ve o kıyafeti bir şekilde sizin üzerinize yerleştiriyor. Böylece nasıl duracağı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu işin moda kısmı.


Lojistik


Artırılmış gerçeklik teknolojisinin faydalı olacağı alanlardan biri de lojistik. Burada palete konulması gereken ürünler bize bir oyun eşliğinde sunuluyor. İşi daha zevkli kılmacalar…


Sanat ve Müzeler


Müzeleri artırılmış gerçeklik teknolojisi ile gezebileceğiniz aklınıza gelmiş miydi? Ya da gördüğünüz tablo hakkında detaylı bilgiyi AR teknolojisi ile alabileceğiniz? Aşağıdan bir müzede nasıl kullanabileceğini izleyebilirsiniz.


Oyun


Pokemon Go oyununu bilmeyen var mı? Hani sokakta telefonumuz üzerinden Pikachu topladığımız. İşte bu oyunun arkasında yatan teknoloji artırılmış gerçeklik. Bu tarz oyunlar daha çok hayatımıza girebilir.


Savunma


Askerler zemin, hava şartları ve düşman kampları üzerine detaylı bilgiye artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde ulaşabilir. Bunun için geliştirilmekte olan akıllı gözlükler bulunmakta.

16 views