top of page
Visual storytelling project and spiritual blog, The Humantra Official web site Background image
Kova

(20 Ocak – 18 Şubat)

Kova

Zodyak’ın 12 burcundan on birincisi olan Kova burcunun döngüsü her yılın 21 Ocak – 18 Şubat tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritanızda Kova burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da yıl boyunca çeşitli gezegenler Kova burcunu ziyaret ederek bu burcun hava enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi anlamak önemlidir.

İşte, Kova burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Kova burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Kova burcu dört sabit burçtan biridir; diğer dört sabit burç ise Boğa, Aslan ve Akrep’tir. Bu burçlar her mevsimin ortasına denk gelir. Bunlar dengeleyici burçlardır; kendilerine bir amaç belirler ve sonra da inşa etmeye başlarlar. Öncü burçların öne attığı heyecanlı fikirleri alır, bunları somut bir şeye dönüştürürler.


Zodyak’ta hava grubuna ait üçüncü burç olan Kova burcu tıpkı diğer hava grubu burçları İkizler ve Terazi gibi oldukça zihinseldirler. Eğer zihinsel uyarım yoksa sıkılırlar ve motivasyonları düşer. Kova burcu üçüncü hava burcu olduğu için İkizler’in neşe rüzgarları ile Terazi’nin sevgi kelebeği havasını herkes için insancıl bir havaya dönüştürür.


Kovalar utangaç ve sessiz, diğer yandan eksantrik ve enerjik olabilirler. Ancak her durumda başkalarına yardım etmeyi severler ve olayları önyargısız bir biçimde değerlendirebilirler. Bu durum onları problemleri kolaylıkla çözebilen insanlar yapar. Kova burcu insanları kendilerini çevreleyen enerjiye ve kalabalıklara kolayca uyum sağlayabilmelerine rağmen ender olarak yalnız kalma ihtiyacı da hisseder. Kovalar dünyaya olasılıklarla dolu bir yer olarak bakar.


Kova burcu vizyonerliğini yönetici gezegeni Uranüs’ten alır. Yine Uranüs etkisiyle zaman zaman ürkek veya saldırgan olabilirler. Geleceği öngörebilir ve bundan beş yıl sonra ne yapmak istediklerini bilirler. Uranüs ayrıca onlara hızlı ve kolay dönüşüm becerisi de vermiştir. Bu sebeple “düşünür, ilerici ve hümanist” olarak bilinirler. Kova burcundaki insanlar topluluk içinde kendilerini iyi hisseder. Bu sayede çeşitli zihinsel çatışmalara girebilir, yeni şeylerden haberdar olabilirler. Kova burçları için en büyük zorluk kısıtlanma fikridir. Yalnız kendisi için değil herkes için özgürlük ve eşitlik isterler. Kovalar zaman zaman soğuk ve duyarsız olarak algılansalar da bu aslında haddinden önce başlayan yakınlıklara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Başkalarına güvenmeyi ve duygularını samimi bir şekilde ifade etmeyi öğrenmelidirler.


Kova enerjisi yenilikçi ve öncüdür. Deneysel elektronik müzikten toplum odaklı yaşamaya kadar bu burcun keşfetmeyeceği hiçbir şey yoktur. Grupları ve takımları yöneten bir burç olarak insanları toplumsal bir mesele ya da politik bir ajanda etrafında bir araya getirmek Kova burcunun özel ilgi alanıdır. Kova enerjisi keskin ve hatta bazen tuhaf bir enerjidir. Ütopik dünyalar hayal etmemizi sağlar; bilim kurgunun ve icatların burcudur. Kova etkisi bir yandan bizi asileştirebilir ve gerçeklikten uzaklaştırabilirken diğer yandan da başka zamanlarda göremediğimiz olasılıkları görmemize yardımcı olur. Ayrıca duygularımızı ifade etme konusunda gönülsüz olabiliriz – Kova enerjisi rasyonel akıl yürütmeyi ve duygulara soğukkanlı bir yaklaşımı tercih eder.

Kova burcu kadını

Kova burcu kadını – Aşk

Kova kadınlarının soğuk bir cazibesi vardır; tıpkı uzaktaki bir yıldızın soğuk ve cılız parıltısı gibi. Yanınızda otururken bile ruhları sizden binlerce ışık yılı uzaklıkta olabilir. Sıcakkanlı, duygusal sevgililer olamaz değillerdir. Ama gerçekten âşık oldukları şey zihinsel bir ilişkidir; önemli olan şu anda ilişkilerinde ne hissettikleri değil, gelecekteki planlarıdır.


Kova burcu kadını – Cinsellik

Söz konusu cinsellik olduğunda Kova kadını nadiren sıradan bir seksi tercih eder. Başkalarını utandırabilecek pek çok şeyi yapmaktan keyif alır ve yeni şeyler denemekten çekinmezler. Dolayısıyla partnerlerinden de aynı şeyi beklerler; bu nedenle partnerinin de açık fikirli olması gerekmektedir.


Kova burcu kadını – İlişkiler

Kova kadınlarının ilişkilerinde kişisel alana sahip olmaları, kendi hayatıyla ilgili kararları kendilerinin verebiliyor olmaları önemlidir. Son derece bağımsız olan Kova kadınları uzun süre boyunca aynı yere çakılı kalmaktan hoşlanmazlar. Bu burcun kadınları için iletişim önemlidir. Ayrıca çoğu Kova kadını kendini “sapyoseksüel” olarak görür, dolayısıyla güçlü bir zekayı çekici bulurlar.


Kova burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Kova kadını herhangi bir toplumsal standarda uymaz. Sınırlarda yaşamayı sever ve her zaman çizgi dışı düşünür. Toplumsal adalet ve toplumsal değişim gibi konulara ilgi duyan Kova kadınları yoksulluk, dünya sağlığı, eşit haklar gibi konulara katkıda bulunmayı ister: Bu nedenle bir Kova kadınını protestolarda, imza kampanyalarında, mitinglerde vs. görmeniz olasıdır.


Kova burcu kadınına ne hediye alınır?

Kova kadınları, aldığınız hediye daha önce görmedikleri bir şey olduğu müddetçe ne alırsanız alın beğenir. Hemen hemen her şehirde bulunan bir zincir mağazadan hediye kartı vermek, ona önemsenmiyormuş gibi hissettirebilir. Dolayısıyla Kova kadınına tıpkı onun gibi benzersiz ve sıra dışı bir şey almanız gerekmektedir. Nadir bulunan kristaller ya da taşlar güzel bir seçenek olabilir.

Kova burcu erkeği

Kova burcu erkeği – Aşk

Kova erkekleri çoğu zaman tuhaf bir espri anlayışına sahiptir; bu espri anlayışını flört ettikleri kişileri baştan çıkarmak için kullanırlar ve aynı anda birkaç kişiyle flört edebilirler. Müzmin bekarlıkları ile nam salmış Kova erkeklerinin tuhaf yanlarıyla başa çıkmak uzun vadede zor olabilir.


Kova burcu erkeği – Cinsellik

Bunaltılmadığı müddetçe Kova erkeği sekse, romansa ya da aşka iş ciddiyetiyle yaklaşır. Cinselliğe yönelik yaklaşımı mesafeli ve komik olabilir – katı yürekliliği ve ardında kırık kalpler bırakmasıyla meşhurdur. Erotizm, Kova erkeği için deneysel bir alandır; oyunlar oynamayı, fantezileri canlandırmayı ya da en yeni seks oyuncaklarını kullanarak sekse bilimsel bir yaklaşım getirmeyi sever.


Kova burcu erkeği – İlişkiler

Kova erkekleri toplumun standartlarına ve beklentilerine uymayı reddeden özgün insanlardır. Bu özgünlükleri kıyafet, meslek ya da siyasal bakış açısı seçimlerinde görülebilir ama daha ziyade eş seçimlerinde ortaya çıkar. Her daim kendilerinden daha sıra dışı insanlarla birlikte olmayı isterler.


Kova burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Kova burcu erkeği pek çok insan tarafından merak edilen ama çok az insan tarafından gerçekten anlaşılan insanlardır. Bunun sebebi büyük ölçüde Kova erkeklerinin çoğu zaman ya zamanının çok ötesinde olmaları ya da çoğu insanın duymaya hazır olmadığı radikal fikirlere sahip olmalarıdır. Çoğu zaman toplumdan dışlanmış hissederler. Kendileri gibi düşünen, onlar gibi ileriyi gören insanların yanındayken mutlu olurlar.


Kova burcu erkeğine ne hediye alınır?

Kova erkeğinin tuhaf şeyleri biriktirmek gibi bir alışkanlığı vardır. Güzel bir tıraş makinesi gibi bir hediye de onu mutlu edebilir ama eski zamanlardan kalma görünümlü bir teleskop, antika gözlük gibi sıra dışı şeyler daha çok hoşuna gidecektir. Ayrıca entelektüelliğe önem veren Kova erkekleri için kitaplar, dergiler, çizgi romanlar da güzel bir seçenek olabilir.

Kova burcunun burç uyumu

Kova burcunun en iyi anlaştığı burçlar


Yay – Kova uyumu

Yay burcu da Kova burcu da macerayı, çeşitliliği ve öngörülemezliği seven neşeli, enerjik ve canlı burçlardır. Ayrıca her ikisi de büyük düşünür ve dünyayı tüm insanlık için daha iyi bir yer haline getirme fikrini severler. Topluma ve insanlar arası etkileşime duydukları sevgi sosyal hayatlarının zengin olmasını sağlayacaktır. Aralarındaki ilişki uzun süreli ve eğlenceli bir ilişki olacaktır.


Terazi – Kova uyumu

İkisi de hava burcu olduğu için etraflarında insanların olmasını sever ve aktif bir sosyal hayata ihtiyaç duyarlar. Ayrıca entelektüel açıdan da aralarında güçlü bir bağ olacaktır. Eğer Kova, Terazi’nin başkalarını mutlu etme ihtiyacını zayıflık olarak görmeyip anlayabilirse, ilişkileri uyumlu bir evlilikle sonlanabilir.


İkizler – Kova uyumu

Kova da İkizler de eğlenceye düşkün, sosyal yönü kuvvetli bireylerdir; muhabbet etmeyi, fikir alışverişini ve her türden çeşitliliği severler. İlişkileri o kadar ilginç ve büyüleyicidir ki sürekli konuşma ihtiyacı hissederler. Cinsel hayatları da son derece tatmin edici ve tutkuludur; ikisi de birbirini çekici bulacaktır. İlişkilerinde kıskançlık ya da garez olmadığı müddetçe uyumlu bir birliktelikleri olacaktır.


Kova burcunun anlaşamadığı burçlar


Başak – Kova uyumu

Her ikisi de rasyonel burçlar olsa da hayata yaklaşımları o kadar farklıdır ki birbirleriyle çatışırlar. Başak burçlarının kılı kırk yaran, kötümser tarafları iyimser ve arkadaş canlısı Kova’nın canını sıkacaktır. Kova’nın sürekli insanlarla etkileşim halinde olma ihtiyacı da bir toprak burcu olarak eve kapanıp kalmaya meyilli olan Başak’ın hoşuna gitmeyecektir.


Balık – Kova uyumu

İlk başta bu ikisi birbirlerinin büyüleyici fikirlerine kapılıp gitseler de eninde sonunda Balık, özgürlüğüne düşkün, uçarı Kova’nın gözüne fazla ilgi meraklısı görünecektir. Kısa süre sonra Kova, Balık’ın yüce idealleri ve bağımlı olmaya meyli nedeniyle bunalacaktır. Balık ise Kova’nın mesafeli yaklaşımı nedeniyle sevilmediğini, beğenilmediğini düşünecektir. Son olarak bu ikisi birbirlerini aşağıya çekecek ve ilişkileri uzun vadede başarılı olamayacaktır.


Akrep – Kova uyumu

Kova’nın kendi bireyselliğinden en ufacık bir ödün verme konusundaki isteksizliği talepkâr Akrep’in canını sıkacaktır. Akrep’in bunalımlı halleri, kıskançlığı ve sahipleniciliği de Kova’nın kapana kısılmış hissetmesine sebep olacaktır. Ayrıca bir çift olarak sosyal hayatlarının ne ölçüde olması gerektiği konusunda da sıkıntı yaşayacaklardır: Kova sürekli parti verip etrafında insanların olmasını isterken Akrep yalnız kalmayı tercih edecektir. Kısacası, bu birliktelik pek çok açıdan tatmin edicilikten uzaktır.


Kova – Kova uyumu

Kova – Kova birlikteliği harika bir ilişki olma potansiyeline sahiptir. Her ikisi de kabullenici, yenilikçi, sosyal yanı güçlü ve değişkendir. Cinsel hayatları tatmin edici, sosyal hayatları zengin olacaktır ve birlikte pek çok macera yaşayacaklardır. Bununla beraber her ikisinin de bireyselliklerini uçlara götürme ve bir çift olarak aidiyetlerine özen göstermeyi ihmal etme tehlikesine dikkat etmelidirler. Ayrıca ikisinin de bağlılığın ille de boğucu, negatif bir kavram olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir.


Aslan – Kova uyumu

Kova’nın yenilikçi fikirleri ve doğal ışıltısı Aslan’ı büyülerken Aslan’ın sanatsal tutkusu Kova’nın hoşuna gidecektir. Gelgelelim Kova, Aslan’ın ilgi—alâka beklentisini karşılayamayacak kadar mesafeli olabilecekken Aslan’ın ölçüsüzlüğü ve bencilliği insancıl Kova’nın canını sıkabilir. Birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya dikkat ederlerse aralarındaki ilişkinin iyiye gitme ihtimali vardır lakin her ikisinin de bunun için uğraşması gerekmektedir.

Kova burcuna uygun meslekler

Kovalar hayal güçlerini işlerinde kullanmaya yatkın burçlardır. Hayal gücünün gelişimine olanak tanıyan meslekler Kovalar için uygundur. Ayrıca insanlığa faydası olan ve zeka gerektiren işler yapmayı da severler. Bu nedenle “Kovalar uzay bilimci, astronot, yoga eğitmeni, fotoğrafçı, pilot, astrolog, uçak mühendisi, elektrikçi, mucit, radyolog, sosyal medya uzmanı, terzi, teknik ressam olduklarında daha mutlu olabilirler.”

Kova burcu (20 Ocak – 18 Şubat) özellikleri

Sembolü: Kova

Elementi: Hava

Niteliği: Sabit

Yönetici gezegeni: Uranüs (özgünlüğün gezegeni)

Renk: Turuncu, gece mavisi, yeşil

Gün: Pazar

Uğurlu sayılar: 4, 7, 11,22, 29

Uğurlu taşları: Yeşim, Obsidyen, Zirkon, Akuamarin, Ametist

Vücutta tekabül ettiği yer: Ayak bilekleri

Olumlu özellikleri: Bağımsız, özgün, insani, açık fikirli, adil, mantıklı

Olumsuz özellikleri: Tavizsiz, gösterişçi, söz tutmama

En sevdiği şeyler: Arkadaşlarıyla eğlenmek, yardım etmek, entelektüel ortamlar, bilim-kurgu, bağımsız filmler

Nefret ettiği şeyler: Sınırlar, kırıcı sözler, yalnızlık, sıkıcı insanlar, karşıt görüşlü insanlar, adaletsizlik, ilgi manyağı insanlar

Gizli tutkuları: Tamamen özgür olmak

Güçlü yanları: Özgün fikirler üretebilmek, hızlı öğrenmek, yeniliklere açık olmak

Zayıf yanları: Hevesinin çabuk kırılması, alıngan olmak, mesafeli olmak

Interested in horoscope? If your answer is yes, you can reach us.

bottom of page