top of page
Visual storytelling project and spiritual blog, The Humantra Official web site Background image
Yengeç

(21 Haziran – 30 Temmuz)

Yengeç

Zodyak’ın 12 burcundan dördüncü burç olan Yengeç burcunun döngüsü her yılın 21 Haziran – 22 Temmuz tarihleri arasında başlar. Yıldız haritanızda Yengeç burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da yıl boyunca çeşitli gezegenler Yengeç burcunu ziyaret ederek bu burcun su enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi anlamak önemlidir.

İşte, Yengeç burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Yengeç burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Yengeç burcu dört kardinal burçtan biridir. Bu burçlar mevsimleri başlatır. Koç, baharı; Yengeç, yazı; Terazi, sonbaharı; Oğlak ise kışı başlatır. Bu burçlar özgün olmayı severler ve yaptıkları her şeyde birinci olmayı isterler. Akım belirleyicidirler; arkadaş ortamlarında partileri, organizasyonları onlar başlatır.


Yengeç burcu, tıpkı Akrep ve Balık gibi su elementine bağlıdır. Zodyak’ın ilk su burcu olduğu için, duygu denizinin ve yaratıcı suların akmasını sağlayan bir nehir gibidir. Yengeç burcu insanları etrafındaki herkesin mutlu olmasını ister. Yengeç gezegen döngüsü etkisi altındayken ailemizle ve sevdiklerimizle vakit geçirme ihtiyacı hissederiz.


Duyguları ve kalpleri tarafından yönetilen Yengeçler kalabalığa karışmakta güçlük çekerler. Yengeç burcu Dünya’ya en yakın, duygularımızı en çok etkileyen, iç benliğimizi yöneten, derin arzularımızı ve duygusal isteklerimizi ortaya çıkaran bir gök cismi olan Ay tarafından yönetilir; Ay döngüsünün fazları Yengeçlerin içsel gizemlerini derinleştirir ve onların kontrolü dışında, kısa süreli duygusal örüntüler yaratır. Hayatlarının ileriki dönemlerinde ruhsal çalkantılar nedeniyle sabırsızlık, sevgisizlik, bencillik, kendine acıma veya manipülasyon gibi huylar ortaya çıkabilir. Öte yandan hayatlarından memnun oldukları dönemlerde başkalarına yardım etmeyi, çatışmadan kaçınmayı severler.


Yengeç enerjisi, tıpkı bir yengeç kıskacı gibi, iş güvenliğinden aile üyelerine kadar rahatlığa dört elle sarılmamıza sebep olur. Ayrıca tıpkı yengecin evini sırtında taşıması gibi, Yengeç burcu insanları da nereye giderseler gitsinler kendilerine güvenli ve rahat bir ortam yaratmaya çalışırlar. Değişim, kök salmayı seven bu burcu huzursuz eder. Yengeç burcu gezegen geçişi sırasında kendimizi duygusal ve nostaljik hissedebiliriz. Duygular ve sezgiler mantığın ve zekânın önüne geçer. Bu dönemler kendimizi ve sevdiklerimizi beslememiz gereken dönemlerdir. Yengeç enerjisi ruhun gıdasıdır ve bir kez bu gıdanın tadına baktığınızda sakinleşmiş, doymuş hissedersiniz.

Yengeç burcu kadını

Yengeç burcu kadını – Aşk

Gerçekten âşık olan Yengeç kadınları, bir girdaba kapılarak sizi geri kalan dünyanın ortadan kaybolduğu gizli bir bölgeye götürürler. İlk başta harika gibi görünse de bu tür ilişkiler çoğu zaman sembiyotik, bağımlı ilişkilere evrilir. Bu burcun kadınları doğuştan başkalarını mutlu etmeye isteklidir ve size yaptıkları şeylerin takdir edilmesini isterler. Zaman zaman sergiledikleri melodramların haricinde, Yengeç kadınıyla aşk yaşamak son derece doyurucu bir deneyim olabilir.


Yengeç burcu kadını – Cinsellik

Yengeç kadını için cinsellik son derece içten ve kuşatıcıdır. Bir kez onun sevgisiyle sarmalandığınızda asla bırakmak istemezsiniz.


Yengeç burcu kadını – İlişkiler

Yengeç kadınları ilişkilerinde, sevdiklerine karşı sevgi dolu ve tutkulu olma eğilimindedirler. Bir kez bağlandıklarında yalnızca bir kişiyle derin bir bağ kurmak isterler. Bir Yengeç kadını aşkı bulduğu zaman arkadaşlar ve diğer ilişkiler bir kenara atılır; bu ilişkileri görmezden gelmek de sıklıkla Yengeç tükenmesiyle sonuçlanır.


Yengeç burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Yengeç kadınının kendini en mutlu hissettiği yer evidir; ev onun için rahatlama ve tazelenme kaynağıdır. Dinlenebileceği ve güzel yemekler yiyebileceği sessiz bir ortam arayışında olan Yengeç kadını kalabalık sokaklardan, gürültücü komşulardan hoşlanmaz ve genel olarak su kenarında yaşamayı ister.


Yengeç burcu kadınına ne hediye alınır?

Yengeç burcu kadını için en güzel hediye, en sevdiği markayı ve giyim tarzını bir kenara not edip bedenine uygun bir giysi almaktır. Antik mücevherler de nostaljik bir karakteri olan Yengeç kadınları için güzel bir seçimdir. Aileden birinden yadigar bir mücevher de şahane bir hediye olacaktır.

Yengeç burcu erkeği

Yengeç burcu erkeği – Aşk

Yengeç erkekleri âşık oldukları zaman adanmış bir sevgili olurlar. Size olan hayranlığını abartılı tavırlarla gösteren, aşk mektupları yazan beyaz atlı prens gibi çıkagelirler. Bir kez karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki oturtabildiğinde, sevgilileriyle olan bağları heyecanlı olmaktan ziyade samimi bir hale gelir. Yengeç erkekleri inanılmaz derecede sahiplenici ve kıskançtır. Sahip olduklarının ellerinden kaçıp gitmesinden korkarlar.


Yengeç burcu erkeği – Cinsellik

Size akşam yemeği hazırlamak, film gecesi yapmak gibi aktiviteler yatak odasındaki aktivitelerden daha sık hale gelebilir; dolayısıyla cinsel kimyanın sık sık canlandırılması, ilişkinin hareketli tutulması gerekir.


Yengeç burcu erkeği – İlişkiler

Yengeç erkekleri ana kuzusu olma eğilimindedir; buna hazırlıklı olun. Öte yandan ailenizle tanıştırmaya en uygun adaydır: Akşam yemeğini yerken tüm görgü kurallarını eksiksizce sergiler; aperitifler geldiğinde çoktan annenizi de babanızı da sizin şimdiye kadar birlikte olduğunuz kişiler arasından en iyisi olduğuna ikna etmiş olacaktır.


Yengeç burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Yengeç erkekleri tam bir ev kuşudur; kişisel alanlarına derinden bağlıdırlar ve büyük bir kanepenin üzerinde gevşemeyi severler. Eve geldiğinde eşofmanlarını çekip rahatlamaktan ve yan gelip yatmaktan zevk alırlar.


Yengeç erkeğine ne hediye alınır?

Yengeç erkekleri eski ve sıra dışı şeylere bayılır, bilhassa sahip oldukları şeyin başkalarında olmadığını biliyorsalar çok mutlu olurlar. Ay tarafından yönetilen Yengeç erkekleri genelde feminen tabiatlarıyla daha içli dışlıdırlar; dolayısıyla güzel kıyafetler ve aksesuarlar alabilirsiniz. Çoğu zaman el yapımı gümüş yüzükler gibi mücevherlerden hoşlanırlar. Lavanta gibi çiçeksi ya da şekerli kokulardan oluşan kokular da hoşlarına gidecektir.

Yengeç burcunun burç uyumu

Boğa – Yengeç uyumu

Boğa ve Yengeç burçları, hayatlarındaki pek çok noktada güvende olma ve süreklilik ihtiyacını paylaşırlar. Farklılıklara sahip olsalar da bu farklılıklar faydalıdır; birinin güçlü yanı diğerinin zayıf yanını besler. Her ikisi de duygusaldır ve sevdiklerine karşı dikkatlidir; bu da ilişkilerini uzun ömürlü kılar.


Akrep – Yengeç uyumu

Akrep burcu Zodyak’ın diğer burçları için huysuz bir sevgili olabilir ama bu durum Yengeç burcu için geçerli değildir. Yengeç’in sahiplenici mizacı Akrep’in güvende hissetmesine, arzulandığını düşünmesine yardımcı olurken Akrep’in tutkuları utangaç, içe dönük Yengeç’i kabuğundan daha sık çıkmaya teşvik eder. İkisinin de kişilikleri birbirlerini güvende hissetmelerini, sevildiklerini düşünmeleri sağlar.


Başak – Yengeç uyumu

Başak – Yengeç birlikteliğiyle ilgili en güzel şey, sevdiklerine göz kulak olma yeteneğinin yoğunluğudur. Her ikisi de sevdiği kişilerle ilgilenmekten zevk alır; bu nedenle birliktelikleri sevgi dolu bir birliktelik olacaktır. Başak daha pratik, Yengeç ise daha duygusal bir bakış açısına sahip olsa da aralarında harika bir iletişim olacaktır.


Yengeç burcunun anlaşamadığı burçlar


Kova – Yengeç uyumu

Kova burçlarının eğlenceyi ve çeşitliliği seven tabiatları huzur, güvenlik ve sığınak arayışı içinde olan Yengeç burçlarının tabiatlarıyla çatışır. Yengeç’in geleneksel, muhafazakâr hayat anlayışları Kova’nın alışılmadık ve rahat yaklaşımlarıyla uyuşmaz. Ayrıca Kovalar, Yengeç’in hayatî ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar mesafelidirler; Yengeçlerin bunalımlı hali de Kovaların canını sıkar.


Terazi – Yengeç uyumu

Her ne kadar bu ikilinin başarılı olma ihtimalleri olsa da her ikisi de son derece farklı oldukları için bu ihtimal oldukça düşüktür. Yengeç duygularından, hislerinden ibaretken Terazi hayata daha entelektüel açıdan yaklaşır; bu da onların farklı dillerden konuşmasına neden olur. Terazi’nin sosyalleşme isteği Yengeç’in içe dönük eğilimleriyle çatışırken Yengeç’in bunalımlı hali, dramadan nefret eden Teraziler için asap bozucu olabilir.


İkizler – Yengeç uyumu

Yengeç ve İkizler’in duygusal düzeyde iyi bir bağlantı kurabilmeleri mümkün olsa da başarılı bir ilişki sürdüremeyecek kadar birbirilerinden farklıdırlar. Yengeç içe dönüktür ve neredeyse her zaman keşiş gibi yaşar; İkizler ise sosyalleşmeye doymaz, çoğu zaman etrafında insanlar olsun ister. Ayrıca Yengeçler güvenliği ve huzuru tercih ederken İkizler çeşitlilikten hoşlanır ve öngörülemezlerdir. Er ya da geç, İkizler huysuzlanacak ve daha iyi olanaklar aramaya başlayacaktır.


Belirsizler


Yengeç – Yengeç uyumu

İki Yengeç birbirlerine fazlasıyla bağlanma eğilimindedirler ve birlikteyken aradıkları güvenliğe, huzura ve sükûnete sahip olurlar. Lakin iş duygusallığa geldiğinde de birbirlerine çok benzerler; bu da kavga etme eğilimlerini kontrol etmeyi öğrenmedikleri takdirde çalkantılara zemin hazırlar. Sürekli geçmişi deşmek, eskiden yapılmış olan hataları gündeme getirmek yerine affetmeyi ve unutmayı öğrenmelidirler.


Yengeç – Oğlak uyumu

Oğlak’ın partnerine bağlılığı, güvenliğe ve para kazanmaya önem vermesi Yengeç’in ilişkide güvende hissetmesini sağlayabilir. Oğlaklar, Yengeçlerin parayı idare etme yeteneklerini ve geleneklere bağlılıklarını takdir ederler. Lakin pek çok Oğlak, Yengeçlerin duygusal ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar soğuktur; Yengeçlerin bunalımlı halleri de Oğlakların sınırlarını zorlar. Kendilerini karşılarındakinin yerine koymayı ve karşılarındaki kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi öğrenirseler başarılı olabilirler.

Yengeç burcuna uygun meslekler

Bir iş yapılması gerektiğinde Yengeç burcu kollarını sıvar ve o işi layıkıyla yerine getirir. Yalnız bırakıldıkları takdirde yapacakları işi daha kolay yaparlar. Merhamet duygusu yüksek, anaç bir burç olduğu için “psikolog, yazar, koleksiyoner, küratör, tarihçi, anaokulu öğretmeni, çevreci, mimar, müzisyen, çocuk bakıcısı, can kurtaran, aile planlamacısı, hemşire, diyetisyen, doktor, sanat tarihçisi olabilirler.”

Yengeç burcu (21 Haziran – 30 Temmuz) özellikleri

Sembolü: Yengeç

Elementi: Su

Niteliği: Kardinal (öncü)

Yönetici gezegeni: Ay (duyguları ve ruhsal durumları yöneten gök cismi)

Renk: Beyaz

Gün: Pazartesi, Perşembe

Uğurlu sayılar: 2, 3

Uğurlu taşları: Akuamarin, Aytaşı, Kuvars kristali, Safir Taşı, Zümrüt

Vücutta tekabül ettiği yer: Göğüs, mide

Olumlu özellikleri: Yardımsever, sabırlı, merhametli, anaç, romantik, yaratıcı

Olumsuz özellikleri: Dedikoducu, burnu havada, ketum, aşırı duyarlı, fazla rekabetçi

En sevdiği şeyler: Gurme yemekler, salon sporları, ev partileri, çocuklar, müze ve sanat galeriler, evde yapılan hobiler, denize girmek, sevdiklerine yardım etmek

Nefret ettiği şeyler: Pejmürde giysiler, uluorta konuşmak, acele ettirilmek, yabancı insanlar, özel hayatını anlatmak

Gizli tutkuları: Arkadaşlarına ve ailelerine göz kulak olmak

Güçlü yanları: Sebatkâr, hayalgücü yüksek, sadık, duygusal, sempatik, ikna gücü yüksek olmaları

Zayıf yanları: Bunalımlı, kötümser, şüpheci, manipülatif olmaları

Interested in horoscope? If your answer is yes, you can reach us.

bottom of page