top of page
Visual storytelling project and spiritual blog, The Humantra Official web site Background image
Balık

(18 Şubat – 20 Mart)

Balık

Zodyak’ın 12 burcundan on ikincisi olan Balık burcunun döngüsü her yılın 19 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritanızda Balık burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da yıl boyunca çeşitli gezegenler Balık burcunu ziyaret ederek bu burcun su enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi anlamak önemlidir.

İşte, Balık burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Balık burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Balık burcu dört değişken burçtan biridir (diğerleri İkizler, Yay ve Başak’tır). Değişken burçlar mevsimleri sona erdiren burçlardır ve her mevsimden dersler almışlardır. Her şeyin bir sonu olduğunu bilirler ve görevleri herkesi mevsim değişimine uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır. Diğer burçlardan daha bilgedirler. Diğer burçlara göre değişime daha kolay ayak uydurabilirler; pek çok duruma uyum sağlamak için bukalemun gibi renk değiştirirler. Ayrıca Zodyak’ın düzeltmenidirler: Kardinaller bir plan öne sürer, sabitler planı eyleme döker, değişkenler ise eleştirel bir gözle son rötuşları yapar.


Balık burcu su elementine bağlı üç Zodyak burcundan biridir (diğerleri Yengeç ve Akrep’tir). Balık burcu üçüncü ve sonuncu su burcu olduğu için Yengeç’in duygu dalgalarını ve Akrep’in tazyikli sularını duyguların okyanusuna akıtır. Balık enerjisi aktif hale geldiğinde derinlere dalmaya hazır olun; Balık enerjisi şefkatimizi uyandırır, kalplerimizi acı çeken insanlara açmamızı sağlar. Balık burcu gezegen döngüsü sırasında bu enerjinin farkında olsak da olmasak da etrafımızdaki insanlarla sezgisel olarak bağlantı kurabiliriz. Ayrıca kendimizi yaratıcı yollarla ifade edebiliriz: Müzik, film, görsel sanatlar ve dans; tüm bunlar Balık’ın uzmanlık alanıdır.


Balık’ın yönetici gezegeni Neptün’dür. Bu nedenle Balıklar diğer burçlara göre daha sezgiseldir ve daha fazla sanatsal yeteneğe sahiptir. Balık burcu insanları cömert, şefkatli, son derece vefalı ve ilgilidir. Yaşam döngüsüne dair sezgisel bir kavrayışları vardır ve bu sayede diğer canlılarla duygusal bir ilişki kurabilirler. Balık burçları bilgelikleriyle bilinirler lakin Uranüs’ün etkisi altındayken bazen dikkat çekmek için şehit rolünü üstlenebilirler. Asla eleştirel olmayan Balık burçları her zaman bağışlayıcıdır. Zodyak burçlarının en hoşgörülüsü olarak bilinirler.


Balık burcu illüzyonların, gölgelerin ardında bir görünüp bir kaybolmaların burcudur. Tıpkı Yunan mitolojisindeki Sirenler gibi, Balık burcu da sizi kendi derin sularına çeker ve sonra da duygular okyanusunda boğulmaya bırakabilir. Şefkatli Balık burcu empatiktir, iletişim halinde olduğu herkesin duygularını kavrar ve yansıtır. Zodyak’ın en bilge burcudurlar: En sonuncu burç oldukları için kendilerinden önce gelen her burcun enerjisini deneyimlemişlerdir. Balık enerjisi son derece derindir, asla yüzeye çıkmaz. Esasen bu burç bilinçaltını yönetir ve rüyalarımıza, hayallerimize, iyileşmemiş yaralarımıza hükmeder. Balık burcu gezegen geçişi sırasında kendimize sınırlar çizmek zorunda kalabiliriz; ayrıca şehit rolünü oynamaktan, bağımlı ilişkilerden kaçınmamız gerekebilir.

Balık burcu kadını

Balık burcu kadını – Aşk

Aşka âşık olurlar, karşılarındaki kişi genelde teferruat gibidir; tabii bu yaşamlarının ilk zamanlarında olur. Tecrübe sahibi oldukça, dinginleşir, olgunlaşırlar. Karşısındakileri şefkatleriyle şımartabilirler fakat onların şımartabilmesi şımarmanız anlamına gelmesin, garip hareketlerle onları üzerseniz bir süre sonra yürekleri daralır ve tek kuyruk darbesiyle sizi terk ederler; aniden hayatınızdan çıkıverirler. Sevgilileriyle dost olmayı çok severler. Ayrıca Balık burcu kadınları psikolojik ya da duygusal sorunları olan partnerlere kapılmalarıyla meşhurdur.


Balık burcu kadını – Cinsellik

Seks bu mistik deniz kızları için spiritüel ve transandantal bir deneyimdir. Kahin özellikleri sayesinde Balık kadını ne istediğinizi sizden daha önce bilir ve karşısındaki kişiye zevk vermekten hoşlanır.


Balık burcu kadını – İlişkiler

Kişisel ilişkilerinde özverilidirler fakat zaman zaman inzivaya çekilip kendilerini yenilemeleri gerekir. Bu yenilenme hem onlara hem de sevdiklerine iyi gelecektir. Karşısındaki kişiden gelen güzel şeyleri almayı da öğrenmesi gereken bu özverili, cömert kadınlar için karşılıklılık alengirli bir şeydir. Bir su burcu olarak, kendine zaman ayırmadan başkasına kalbinin içindeki her şeyi dökmeye eğilimlidir.


Balık burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Balık burcunun kendi kendilerini ve etrafı iyileştirebilme güçleri vardır. Empatların azımsanmayacak bir kısmı bu burçtan çıkar. Güçlü yanlarının görünürlüğe kavuşabilmesi ve güçlenebilmesi için Balık kadınının kendi kendini küçümseyerek göz ardı etmek yerine, kendini keşfetmesi gerekir. Karşılarındaki kimseyi, olayı kolaylıkla okuyup çözebilirler. Ağlamak onlar için çok olağan bir eylemdir, bu yüzden de adları sulu göze çıkmıştır. Balık burcu konuşmak yerine sizi dinlemeyi tercih eder. Biraz ketumdurlar, kendi dertlerinden çok söz etmezler ama sizi dinlerler ve konuşamadıkları için de sık sık ağlarlar.


Balık burcu kadınına ne hediye alınır?

Balık kadınları, yanına kendi yazdığınız bir şiiri iliştirdiğiniz bir demet çiçek gibi romantik hediyelere bayılırlar. Güzel olan her şeyi beğenirler. El üfleme cam prespapyeler, mücevher tonlarında vazolar, heykeller, rüzgâr çanları kalplerini fethedecektir. Ayrıca kendi sanat eserlerini yaratabilecekleri kaliteli sanat malzemeleri de güzel bir seçenek olabilir.

Balık burcu erkeği

Balık burcu erkeği – Aşk

Balık burcu kadınına göre daha sakindirler, duygularını daha az belli ederler ama bu onları duygusuz yapmaz, sadece derinde yaşarlar. Daldan dala konuyorlarmış gibi görünseler de aradıkları şey anlaşabilecekleri ve güvenebilecekleri kişiyi bulmaktır her insan gibi, sadece yöntemleri biraz zorlayıcı görünebilir.


Balık burcu erkeği – Cinsellik

Tıpkı kadınları gibi cinsellikte sınır tanımazlar; sakinden başlayıp kademe kademe ilerleyen geniş perspektifli bir cinsellik anlayışları vardır. Romans, aşk ve seks arasında bir ayrım yapmazlar ve seksi, sevgilerini ifade etmenin bir yolu olarak görürler.


Balık burcu erkeği – İlişkiler

Dengesizliği nedeniyle Balık erkekleri sıklıkla incinir ve hislerinin incindiğini hemen belli ederler. Hislerine karşılık bulamadıkları zaman Balık burcu erkekleri için ilişkinin kurbanıymış gibi hissetmek çok kolaydır.


Balık burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Neptün tarafından yönetilen bu hayalperestler, duygusal olarak da, spiritüel olarak da, entelektüel olarak da derinlere dalmayı severler ve asla sığ sularla yetinmezler. Havadan sudan konuşmak hoşlarına gitmez; ilk kez gittikleri bir buluşmada bile size kendinizle ilgili sorular sorup bu konu hakkında saatlerce konuşabilir.


Balık burcu erkeğine ne hediye alınır?

Doğal ve değerli taşlardan yapılma mücevherler hoşlarına gidebilir çünkü Balık burcu erkekleri çoğunlukla içlerindeki feminen tarafları keşfetmekten çekinmezler. Güzel kokmayı sevdikleri için parfüm sıkmaktan, çeşitli yağlar kullanmaktan hoşlanırlar. Pek çok Balık burcu erkeği kişisel temizlikleri konusunda titiz oldukları için kokulu banyo ve vücut ürünleri, suya bayılan bu burç için epey güzel bir seçenek olabilir.

Balık burcunun burç uyumu

Akrep – Balık uyumu

Akrep ve Balık’ın ilişkinin başından itibaren karşılıklı güçlü bir çekim hissetme ihtimalleri yüksektir. Gerçekten de Akrep – Balık çiftlerinin ilk görüşte âşık olduklarını söylemeleri ender bir şey değildir. Akrep, ilişkinin yöneticisi olmak isterken Balık da korunmak ve ilgilenilmek ister, dolayısıyla kontrolü başkasına devretmekten mutluluk duyar. Her ikisi de derin duygulara sahip bireylerdir ve esrarlı, bilinmeyen, sıra dışı şeylere ilgi duyarlar.


Yengeç – Balık uyumu

Her ikisi de duygusal ve şefkatli burçlar olan Yengeç ve Balık burcunun ilişkisi sağlam bir zemin üzerinde yükselecektir. Yengeç’in korumacı eğilimi Balık’ın hoşuna gidecekken Balık’ın hayalperestliği de Yengeç’in hayatına ihtiyaç duyduğu romansı getirecektir. Her ikisinin de hayal gücü yüksektir ama farklı açılardan: Balık ortaya fikir sunma konusunda iyiyken Yengeç de bu fikirleri eyleme dökme konusunda iyidir. Bu birliktelik sonu evlilikle bitmesi muhtemel uyumlu bir ilişki olacaktır.


Oğlak – Balık uyumu

Bu ikisi gece ve gündüz kadar birbirlerinden farklı olsalar da farklılıkları birbirilerinin eksikliklerini harika bir şekilde telafi etme eğilimindedir. Ayakları yere sağlam basan Oğlak, hayalperest, aklı bir karış havada Balık’a gerekli şekilde rehberlik edecektir. Balık’ın sınırsız hayal gücü ise Oğlak’ın hayatına enfes bir mizah unsuru ve uçarılık katacaktır. Oğlak’ın sadece ilişkide değil, cinsel hayatta da kontrolü eline alması Balık’ın hoşuna gidecektir. Bu birliktelik, gerçekten enfes ve başarılı bir ilişki olma potansiyeline sahiptir.


Balık burcunun anlaşamadığı burçlar


Terazi – Balık uyumu

Balık ve Terazi başlangıçta birbirlerine güçlü bir çekim hissetme ihtimali bulunan burçlardır lakin er ya da geç aralarındaki ciddi farklılıklar sorunlara yol açmaya başlayacaktır. Balık’ın zaman zaman aşırı duygusal olma eğilimi Terazi’nin gerçekten canını sıkabilir ve pek çok tartışmaya yol açabilir. Terazi’nin sosyalleşme ihtiyacı da Balık’ın yalnız kalma ihtiyacıyla çatışabilir. Her iki burcun da yoldan çıkma eğilimi olduğu için sadakatsizlik gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.


İkizler – Balık uyumu

İkizler’in uçarı ve çoğu zaman düşüncesiz yaklaşımı Balık’ın duygularını sayısız kez incitecekken Balık’ın aşırı duygusallığı da özgürlüğüne düşkün İkizler’i ciddi anlamda yıldıracaktır. Ayrıca her ikisi de ilişki iyi yürümediğinde sadakatsiz olma ihtimali yüksek olan burçlardır. Her ne kadar aralarında bir çekim olsa da uzun süreli bir ilişkileri olmayacaktır.


Yay – Balık uyumu

Duygusal Balık, bir ilişkide tatmin olabilmek için birlikte olacağı kişiden adanmışlık, romans ve sevgi bekler. Özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün Yay ise bunu sağlamaya elverişli değildir ve esasen böyle bir birliktelikte kişiliğini yitirmekten korkar. Yay’ın zarafetten yoksun oluşu er ya da geç Balık’ın kalbini kıracaktır. Ayrıca sosyal açıdan da iki insan ne kadar uyumsuz olabilecekse o kadar uyumsuzlardır. Yay, Balık’ın çekingenliğini sıkıcı bulacakken Balık da inzivaya çekilmeyi sevdiği için Yay’ın parti merakını tolere edemeyecektir.


Belirsizler


Balık – Balık uyumu

Aynı burçtan eşleşmeler söz konusu olduğunda Balık – Balık eşleşmesi genelde en güzel olasılıklardan biridir. Her ikisi de birbirlerinin duygusal tatminini sağlayabilecek durumdadır ve birlikte, hayal güçlerini tetikleyen romantik zamanlar geçirirler. Gelgelelim bu ilişkide neredeyse hiç sağlam bir temel yoktur; pratik meselelerin çözümünde ve gerçeklikle bağlantı kurabilmek konusunda güçlükler yaşayabilirler.


Başak – Balık uyumu

Bir yandan Başak, Balık’a ihtiyaç duyduğu denge ve pratik unsurunu sağlayabilir ve Balık da Başak’a arada gevşemesi gerektiğini hatırlamasına yardımcı olabilir. Gelgelelim cinsel hayatları sıkıntılı olabilir çünkü Balık, pek çok Başak’ın veremeyeceği bir düzeyde romans ve tutku bekler. Ayrıca Başak, Balık partnerlerinin canlarını sıkmamak için aşırı pratik olmamaya özen göstermelidir.

Balık burcuna uygun meslekler

Sezgisel ve çoğu zaman hayalperest olan Balık burcu yaratıcı yeteneklerinin öne çıktığı bir ortamda daha iyi hissedecektir. Hayırseverlik gerektiren işlerde de mutlu olur. Balık burcuna uygun meslekler şunlardır: “Sanatçı, hayır kurumu çalışanı, tasarımcı, balıkçı, balerin ya da balet, öykü anlatıcısı, medyum, sihirbaz, aktör, operet, barmen, seyahat danışmanı.”

Balık burcu (18 Şubat – 20 Mart) özellikleri

Sembolü: Balık

Elementi: Su

Niteliği: Değişken

Yönetici gezegeni: Neptün (hayal gücünün gezegeni), Jüpiter (şans ve ilerlemenin gezegeni)

Renk: Leylak, mor, eflatun, su yeşili

Gün: Perşembe

Uğurlu sayılar: 3, 9

Uğurlu taşları: Akuamarin, Aytaşı, Ametist, Kuvars, Pembe Kuvars

Vücutta tekabül ettiği yer: Ayaklar

Olumlu özellikleri: Romantik, yardımsever, bilge, rahatlatıcı, yaratıcı

Olumsuz özellikleri: Saflık, kendine acıma, gerçeklikten kopukluk, kendine zarar verme, bağımlı

En sevdiği şeyler: Yalnız kalmak, uyumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek, yazmak, aşık olmak, görsel medya, yüzmek, spiritüalizm, yürümek, burnunun dikine gitmek, içindeki karanlığı      bastırmaya çalışmak, ağlamak.

Nefret ettiği şeyler: Gerçeklik, gün ışığı, kötü tasarım, gürültülü müzik, ukalalık, eleştirilmek, her türlü gaddarlık, geçmişe takılıp kalmak, derdini anlatamamak ve anlaşılamamak, kale alınmamak, ruhsal ve fiziksel olarak kısıtlanmak

Gizli tutkuları: Koşulsuz aşkı bulmak

Güçlü yanları: Şefkatli, sanatçı ruhlu, sezgisel, nazik, bilge

Zayıf yanları: Korkak, çabuk güvenen, hüzünlü olması, gerçeklikten uzak olması, kendini feda etmesi

Interested in horoscope? If your answer is yes, you can reach us.

bottom of page