top of page
Visual storytelling project and spiritual blog, The Humantra Official web site Background image
Başak

(23 Ağustos – 22 Eylül)

Başak

Zodyak’ın 12 burcundan altıncısı olan Başak burcunun döngüsü her yılın 23 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritanızda Başak burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da yıl boyunca çeşitli gezegenler Başak burcunu ziyaret ederek bu burcun toprak enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi anlamak önemlidir.

İşte, Başak burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Başak burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Başak burcu dört değişken burçtan biridir (diğerleri İkizler, Yay ve Balık’tır). Değişken burçlar mevsimleri sona erdiren burçlardır ve her mevsimden dersler almışlardır. Her şeyin bir sonu olduğunu bilirler ve görevleri herkesi mevsim değişimine uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır. Diğer burçlardan daha bilgedirler. Diğer burçlara göre değişime daha kolay ayak uydurabilirler; pek çok duruma uyum sağlamak için bukalemun gibi renk değiştirirler. Ayrıca Zodyak’ın düzeltmenidirler: Kardinaller bir plan öne sürer, sabitler planı eyleme döker, değişkenler ise eleştirel bir gözle son rötuşları yapar.


Başak burcu toprak elementiyle yönetilen üç burçtan biridir. Diğer toprak burçları ise Boğa ve Oğlaktır. Başak burcu Zodyak’taki ikinci toprak burcu olduğu için Boğa’nın işi bıraktığı yerden devralır ve hızlıca kusursuz inşa bir planı yaparak Boğa’nın attığı sağlam temeller üzerinde yükselir. Başak burcu gezegen döngüsü sırasında ayrıntılar içinde ilahi olanı çabucak tespit eder, santim santim eksiksiz bir plan hazırlar ve hedeflerimizi yerine getiririz. Başak enerjisi bizi yeni bir çalışma rutini denemeye ya da o güne kadar benimsediğimiz sistemi yenilemeye teşvik eder. Ayrıca insanları gelecek konusunda endişeli (hatta evhamlı) hale getirebilir. Başak burcu gezegen geçişleri sırasında “ya öyle olursa”lara takılıp kalabiliriz.


Başak’ın Boğa ve Oğlak’ın arasında bir toprak burcu olması onu güçlü ama muhafazakâr bir kişi olmaya iter. Gündelik hayatında düzenli ve pratiktir. Hayatları alt üst olduğu zaman bile düzenli bir hayat sürdürürler, hedefleri ve hayallerine bağlı kalırlar. Telafi edilmesi mümkün olmayan bir ayrıntıyı kaçırdıklarından sürekli endişe ettikleri için ayrıntılar içinde kaybolabilir, aşırı eleştirel olabilir ve diğer insanların pek önemsemediği meselelere kafa yorabilirler.


Başak burcu, verimlilik bilincine sahip olmamıza ve fiziksel gerçekliklerimizi kavramamıza yardımcı olur. Öte yandan bizi mükemmeliyetçiliğe sürükler: Başak burcu gezegen geçişi sırasında kendimizi en ince detaylarına kadar işlenmiş binlerce karar vermek isteyip de bir adım atamazken bulabiliriz. Başak burcu seçiciliğinin ve yüksek standartlarının faydalı yönleri olsa da ilişkilerimizi mahvedebilir de.


Başakların insanlık bilinci yüksektir; bu da onları Zodyak’ın en duyarlı burçlarından biri kılar. Hayata olan sistemli yaklaşımları hiçbir şeyin şansa bırakılmamasını sağlar. Her ne kadar çoğunlukla şefkatli olsalar da kalpleri dış dünyaya kapalı olabilir. Başak burcu çoğu zaman yanlış anlaşılan bir burçtur; kendilerini ifade etme yeteneğinden yoksun oldukları için değil, duyguları akla aykırı olduğu zaman bu duyguları doğru kabul etmedikleri için.

Başak burcu kadını

Başak burcu kadını – Aşk

Bir Başak kadını size kalbini verdiğinde sonsuza kadar öyle kalmasını ister. Onun için günümüzün sevgililik anlayışı epey zordur; kısa süreli takılmalar, tek gecelik ilişkiler, Başak kadının geleneksel aşk arayışıyla çelişir.


Başak burcu kadını – Cinsellik

Pek çok insanın sandığının aksine Başak kadınının, ağırbaşlı ve ciddi görüntülerinin ardında yüksek bir libido saklıdır. Öte yandan birlikte oldukları insan için gerçekten önemli olduklarını hissetmek istediklerinden, çok fazla insanla cinsel birliktelik yaşamazlar.


Başak burcu kadını – İlişkiler

Başak kadını zekâ, detaycılık, sağduyu ve bağlılık karışımı bir şeydir; oldukça zeki, mütevazı ve becerikli olurlar. Kayıtsız gibi göründükleri için Başak kadınını etkilemeye çalışmak ilk başta gözünüzü korkutabilir ama mesafeli olmaktan ziyade, yeni bir ilişkiye başlarken pratik, gerçekçi ve dikkatlidirler.


Başak burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Başak kadını beyin ve güzelliğin kombinasyonudur. Organizasyon becerileri yüksektir. Laf değil icraat insanıdırlar. Merkür tarafından yönetildikleri için son derece yaratıcı bir mizaca sahiptirler. Öte yandan toprak burcu oldukları için de bir şey yaratırken gerçekten ışıldarlar.


Başak burcu kadınına ne hediye alınır?

Sağlık ve zindelik Başak kadının en önemli özelliklerindendir; bu nedenle vücut bakımı ve alternatif tıpla ilgili hediyeleri severler. Masaj, akupunktur seansı hediye etmeniz oldukça hoşlarına gidecektir. Ayrıca kitaplar, el yapımı mücevherler ve sanat gereçleri de Başak kadını için şahane hediyelerdir.

Başak burcu erkeği

Başak burcu erkeği – Aşk

Âşık bir Başak erkeği Zodyak’ın havyarı, trüf mantarıdır; yani siz daha ziyade patates, hamburger, cips insanıysanız Başak erkeği sizin için iyi bir eş olmayabilir. Başak erkeğinin diğer insanlarla uyumu, partnerlerinin tüm sevgilerini onlara verme yeteneklerine bağlıdır. Bu sayede kendilerini güvende hisseder ve kırılgan, şefkatli yüreklerini karşılarındaki insana açabilirler. Nadiren sevgi gösterinde bulunsalar da samimi bir ilişki duygusal yanlarının güzelliğini ortaya çıkarır. Eğlence amaçlı, gelip geçici ilişkilerden ziyade uzun süreli ilişkileri tercih ederler.


Başak burcu erkeği – Cinsellik

Başak erkekleri cinsel açıdan sürprizlerle doludur. Zaman zaman biraz gergin olabilseler de bu durum içlerindeki tutkuyu dışarı çıkarıncaya kadar sürer. Lakin kabuğundan çıkması için epey uğraşmanız gerekebilir. Başak erkeği bir kadını iyi tanımıyorsa ve onun hakkında şüpheleri varsa o kadınla cinsel ilişkiye girmeme ihtimali yüksektir.


Başak burcu erkeği – İlişkiler

Başak erkekleri oldukça bilge ve zekidir, sorun çözmeyi severler. İlişkilerinde akıl hocası rolünü üstlenirler, bu nedenle de nadiren eşitlikçi bir ilişki olur. Dolayısıyla ilişkide kişisel sınırlara dikkat edilmeli ve bir denge bulunmalıdır.


Başak burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Merkür tarafından yönetilen Başak erkeği sürekli bilgi toplamak ve beyninin içindekileri düzenlemenin bir yolunu bulmakla meşguldür. Dünyayı kendi koşullarına uydurmayı sever ve etrafında huzurlu, düzenli, derli toplu bir alan yaratmaya çalışırlar. Zihnini meşgul edecek bir iş olmadığı zaman çabucak evhamlı birisine dönüşürler. Kendi sorumluluklarını üstlenmeyi ve başkalarına yardımcı olmayı severler ama hiçbir karşılık görmedikleri durumda da gücenirler.


Başak erkeğine ne hediye alınır?

Başak erkeği, zor beğenen kişiliklerine hitap eden ve dış görünüşleriyle ilgili hediyeleri severler. Bu yüzden işlenmiş kemik taraklar, monogram kol düğmeleri güzel bir hediye olacaktır. Ismarlama giysiler, deri ciltli defterler, el yapımı mücevherler, antika bir mühür yüzüğü gibi hediyeler de hoşlarına gidecektir.

Başak burcunun burç uyumu

Başak burcunun en iyi anlaştığı burçlar


Boğa – Başak uyumu

Boğa da Başak da içe dönük olmaya meyilli burçlardır ve sık sık dışarı çıkıp sosyalleşmek yerine evlerine kapanmayı severler. Başak’ın detaycılığı Boğa’nın güvenlik ihtiyacını karşılar. Her ne kadar her ikisinin de sabırlı olmaları gerekse de sonunda rahatlatıcı, uyumlu bir ilişki olacaktır.


Yengeç – Başak uyumu

Her ne kadar bu iki burç pek çok farklılığa sahip olsa da birbirleri için biçilmiş kaftan gibidirler. Başak’ın hemen her konudaki pratikliği Yengeç’in doğal duygusal derinliği ve güvenlik ihtiyacını tamamlar. Her ikisi de sakin ve dengeli bir ilişki için gerekli olan farklı bir şeyi getirirler ilişkilerine. Yengeç de Başak da son derece duyarlı kişilikler oldukları için ilişkileri ilgi ve şefkat dolu bir ilişki olacaktır.


Oğlak – Başak uyumu

Başak’la Oğlak bir elmanın iki yarısı gibidir. İkisi de entelektüelliğe ve muhafazakâr bir yaşama önem veren çalışkan, gayretli insanlardır. Bir çift olarak sosyal hayata bakış açıları da benzerdir; her ikisi de etraflarındaki insanların niceliğinden çok niteliğine önem verirler. İlişkinin önemli meselelerinin hepsinde uzlaşacakları için uzun süreli bir birliktelikleri olacaktır.


Başak burcunun anlaşamadığı burçlar


İkizler – Başak uyumu

Bu iki burç birbirlerine kötülük etmeye fazlasıyla eğilimlidir. İkizler, Başak’ın inanılmaz derecede donuk ve sıkıcı olduğunu düşünürken Başak da İkizler’in yaramaz ve uçarı olduğunu düşünecektir. Başak’ın katılığı İkizler’in hercailiğiyle çatışacak, bu da İkizler’in başka arayışlara girmesine sebep olacaktır.


Terazi – Başak uyumu

Başak burcunun eleştirel ve talepkâr olma eğilimi, eğlence düşkünü ve rahat tavırları olan Terazi için can sıkıcı olacaktır. Terazi’nin uçarılığı ve iradesizliği, mükemmeliyet odaklı Başak’ın aklına yatmayacaktır. Cinsel açıdan da bir uyum yakalamaları zordur. Kısacası aralarındaki ilişki bir türlü dengenin bulunamadığı son derece karmaşık bir ilişki olacaktır.


Koç – Başak uyumu

Her ne kadar bu ilişki iki tarafın da bir miktar fedakârlığıyla iyi bir ilişki olabilecekse de ikisi de temelde epey dik başlı ve inatçıdır. Koç burcu her konuda lider olmayı, sözünü dinletmeyi isterken Başak burcu sorunlarını kendi bildiği yoldan halletmeyi sever. Cinsellik açısından da Koç, Başak’ın bilmece gibi karmaşık olduğunu düşünecek ve hayal kırıklığına uğrayacaktır.


Belirsizler


Başak – Başak uyumu

İki Başak birlikteyken iyi bir ilişki söz konusu olabilse de her ikisinin de birbirlerinin sorunlarını kendi yöntemleriyle halletme ihtiyaçlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Bu ilişkinin anahtar kelimesi tavizdir; eğer ikisi de taviz vermeyi öğrenebilirse başarılı olma ihtimali yüksek bir ilişki yaşarlar.


Balık – Başak uyumu

Bu ilişki iyi de olabilir kötü de. Bir yandan Başak’ın hayata pratik yaklaşımı hayalperest Balık’ın ayaklarının yere basmasını sağlayabilir. Balık’ın hayal gücü de Başak’ın dünyasına yepyeni bir boyut kazandırabilir. Diğer yandan da Başak’ın mükemmeliyetçiliği ve kılı kırk yarma huyu, Balık’ın partnerinden sınırsız ideallerini gerçekleştirme beklentisiyle ters düşebilir. Yine de her ikisi de birbirlerini tamamlamayı becerebilirseler iyi bir ilişki olabilir.

Başak burcuna uygun meslekler

Başak burcu insanları pratik, analitik ve çalışkandır; herhangi bir sorunun çözümü için ne yapılması gerektiğini bilirler. Bu nedenler iyi bir organizasyon gerektiren, sorun çözmeye dayalı işlerde başarılı olacaklardır. “Memur, marangoz, yazar, peyzaj mimarı, hemşire, psikolog, kitapçı, ekonomist, eleştirmen, müfettiş, şifacı” gibi meslekler Başak burcu için uygun mesleklerdir.

Başak burcu (23 Ağustos – 22 Eylül) özellikleri

Sembolü: Bakire kadın

Elementi: Toprak

Niteliği: Değişken

Yönetici gezegeni: Merkür (iletişim gezegeni)

Renk: Gri, bej, açık sarı

Gün: Çarşamba

Uğurlu sayılar: 5, 14

Uğurlu taşları: Akik, Kehribar, Jasper, Turmalin, Yeşim

Vücutta tekabül ettiği yer: Mide, bel, sindirim sistemi

Olumlu özellikleri: Adanmış becerikli, yardımsever, çalışkan, hazırcevap, pratik

Olumsuz özellikleri: Vaaz verme meraklısı, kendi kendine zarar verme, kendine acıma, şekilci, eleştirel

En sevdiği şeyler: Bilgisayarlar, dergiler, uzun banyolar, konserler, çocukluk arkadaşları, hayvanlar, sağlıklı yemekler, kitaplar, doğa, temizlik

Nefret ettiği şeyler: Tembel ya da kaba insanlar, evden ayrılmak, yardım istemek

Gizli tutkuları: Kahraman olmak

Güçlü yanları: Sadık, analitik, nazik, çalışkan, pratik olmaları

Zayıf yanları: Utangaç, endişeli, aşırı yargılayıcı olmaları

Interested in horoscope? If your answer is yes, you can reach us.

bottom of page